ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВ З УРАХУВАННЯМ ОСОБЛИВОСТЕЙ ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ

Людмила РИБАЛЬЧЕНКО
ORCID iD: orcid.org/0000-0003-0413-8296
luda_r@ukr.net

Олександр КОСИЧЕНКО
ORCID iD: orcid.org/0000-0002-6521-0119
kosichenko-inform@meta.ua

Ілля КЛИНИЦЬКИЙ
ORCID iD: orcid.org/0000-0002-7401-8233
illia.klinicki@gmail.com

UDC 330.5; 343.72

DOI 10.31733/2786-491X-2022-1-96-107

Ключові слова: шахрайство, підприємницький ризик, конкуренція, боротьба із шахрайством, інформаційна безпека, національна безпека, нормативно-правова база, економічна безпека держави.

Анотація. Захист важливих інтересів населення та держави від несанкціонованого доступу, захист конфіденційності та доступності інформації, представляє собою інформаційна безпека.

У вітчизняному законодавстві щодо інформаційної безпеки створено низку законів, серед яких Закон “Про інформацію, інформатизацію і захист інформації”. Цим законом регламентовано правові основи щодо інформаційної безпеки та інформаційної діяльності, серед яких суб’єктами інформаційної безпеки є самі учасники цих процесів, власники інформації несуть відповідальність за забезпечення гарантій інтересів населення та держави.

Суб’єктами інформаційної безпеки є інтереси тих, хто використовує інформаційні системи та засоби щодо захисту і збереження інформації від можливих загроз. Питання інформаційної безпеки пов'язано з інформаційними технологіями, які використовуються для забезпечення інформаційної безпеки.

Захист інформаційної безпеки полягає не лише у застосуванні несанкціонованого доступу до інформації, а й використанні відповідних методів щодо її безпеки та захисту.

Уся інформація формується, зберігається, оброблюється та передається з використанням відповідних інформаційних систем, технологій, комп’ютерів, програмного забезпечення, тощо. У свою чергу, комп’ютери, програмне забезпечення можуть потерпати від загроз, які спричинено через небезпеки, що потрапили через інтернет, мережу, пошту, тощо.

Для забезпечення ефективної економічної безпеки підприємства важливим є контроль за внутрішнім механізмом функціонування, моніторинг економічних показників діяльності, прийняття ефективних управлінських рішень.