ФЕНОМЕН ФАЛУНЬГУН У КОНТЕКСТІ РОЗВИТКУ АНТИТОТАЛІТАРНИХ ТЕНДЕНЦІЙ У РЕЛІГІЙНІЙ КУЛЬТУРІ УКРАЇНЦІВ

Ірина ГРАБОВСЬКА
ORCID iD: orcid.org/0000-0002-7416-9541
grabovskai@ukr.net

Тетяна ТАЛЬКО
ORCID iD: orcid.org/0000-0001-5173-9540
talkotm@ukr.net

Світлана КАГАМЛИК
ORCID iD: orcid.org/0000-0003-4732-1410
kagam@i,ua

UDC 298.9 (477)

DOI 10.31733/2786-491X-2022-2-25-36

Ключові слова: релігійна культура, агресор, війна, рашизм, тоталітаризм, фалуньгун, Фалунь Дафа.

Анотація. Дослідження феномена Фалунь Дафа у контексті сутнісного протистояння релігійної культури українців агресивній релігійній риториці рашистського тоталітаризму в умовах війни росії проти України і пов’язаних з нею трансформацій української спільноти є актуальним. У контексті розуміння важливого впливу України на формування нового світового порядку слід уважно приглянутися до нетрадиційних для нашої спільноти релігійних систем, які від 70-х–90-х рр. минулого століття активно поширюються на українських теренах і впливають на розвиток релігійної культури українців та свідомість наших співгромадян. Це набуває важливого значення і з огляду на те, що процес розвитку релігійної культури безпосередньо пов`язаний з виникненням нових символічних систем, які не лише відображають зміни у сфері релігійності, але й впливають на формування нових сенсів суспільного буття.

У ході аналізу було виявлено, що знайомство з китайською культурою через дослідження нетрадиційної релігійної течії Фалуньгун спонукає українських науковців і студентську молодь до визнання існування сильних тоталітарних тенденцій у діяльності китайської влади і Комуністичної партії Китаю. Агресивна політика тоталітарної влади викликає осуд і спонукає до засудження практик переслідування за релігійні переконання. Висновується необхідність протистояння з боку неорелігійних організацій виявам державного тоталітаризму. В умовах воєнного опору рашизму це є підтвердженням необхідності протистояння тоталітарному агресорові.

Акцентується увага на тому, що держава повинна відноситися до нових рухів толерантно, створити політичну стратегію, яка базуватиметься на продуманій законодавчій і нормативно-правовій базі. Під час реєстрації нових релігійних груп та різних утворень повинна проводитися кваліфікована правова і релігієзнавча експертиза.

Можна стверджувати, що антитоталітарні тенденції в українській релігійній культурі є цілком сформованими. Свідченням цього є зокрема і характер сприйняття орієнтального неорелігійного вчення Лі Хунчжі спільнотою і особливості функціонування руху Фалуньгун в Україні.