ІСТОРІЯ ВОЄННОЇ КУЛЬТУРИ ТА МИСТЕЦТВА ПЕРЕМОГИ

Наталія ЖИГАЙЛО
ORCID ID: orcid.org/0000-0001-5686-2652
natalia.zhyhaylo@lnu.edu.ua

Олексій ШЕВЯКОВ
ORCID ID: orcid.org/0000-0001-8348-1935
Researcher ID: AAB-5397-2022
shevyakovy0@gmail.com

Тамара ХОМУЛЕНКО
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-3962-0795
tamarakhom108@gmail.com

Щу ГАО ХАН
schu_gaohan@ch.net

UDC 159.364.2

DOI 10.31733/2786-491X-2022-2-48-63

Ключові слова: війна, мир, перемога, віра, сила волі, метод нейролінгвістичного програмування, психологічна травма, психологічна допомога.

Анотація. У статті розглядаються проблеми методики надання психологічної допомоги в умовах війни з соціокультурної точки зору. Основним завданням дослідження є аналіз культури використання психологічних прийомів у воєнний час та деталізація необхідної допомоги при отриманні психологічної травми. У дослідженні висвітлено досягнення колективу фахівців Львівського обласного осередку Товариства психологів України спільно з кафедрою психології, психологічної служби ЛНУ імені Івана Франка, колегами з Харківського національного університету та Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ.

У статті уніфіковано та розвинуто поради експертів. Автори намагаються подолати страх війни почуттям віри в перемогу, регулюванням інформаційних потоків новин, наповненням позитивом, молитвою, здоровим способом життя (водний баланс, спорт, рухова активність, фізична праця, вітамінізація, нормалізація сну). Другий спосіб – психологічна підтримка, допомога іншим, розвиток почуття гумору, техніки гри, гасла миру, планування майбутнього.

У статті доводиться, що духовність, як інтегративна якість, є однією з найфундаментальніших характеристик особистості як відкритої системи. Духовність – це складне психічне явище, прояв внутрішнього світу людини, енергоінформаційної структури особистості. Духовність – це специфічна риса особистості, яка відповідає двом фундаментальним потребам: ідеальній потребі в знаннях і соціальній потребі жити й діяти для інших. Під духовним становленням особистості розуміється набуття духовних цінностей, релігійної свідомості та самосвідомості особистості; розвиток її духовних пріоритетів; обґрунтування системи цінностей, які повинні лягти в основу життя, щоб вийти на перший план усього процесу життєдіяльності. Джерелами духовності є наука, культура, релігія та мистецтво.

Узагальнено досвід духовного виховання, зростання його значення в українському суспільстві в рамках цілісної системи духовного становлення людської особистості на прикладі студентства.