РАШИСТСЬКА ІДЕОЛОГІЯ В КОНТЕКСТІ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ

Людмила АФАНАСЬЄВА, Наталя ГЛЕБОВА, Людмила ГЛИНСЬКА, Селесте АЛЬБАРДЕЙРО

АФАНАСЬЄВА Л., ГЛЕБОВА Н., ГЛИНСЬКА Л., АЛЬБАРДЕЙРО С. (2023), РАШИСТСЬКА ІДЕОЛОГІЯ В КОНТЕКСТІ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ.
PHILOSOPHY, ECONOMICS AND LAW REVIEW. Volume 3, no. 2, 33-39

DOI: 10.31733/2786-491X-2023-2-33-39

 

Анотація. У статті здійснено спробу соціокультурного осмислення ідеології рашизму в умовах російсько-української війни. Саме поняття «рашизм» появилося в Україні зовсім нещодавно й визначається, згідно Вікіпедії, як ідеологія. Виявлено, що серцевиною цієї ідеології стала концепція «русского міра», що полягає у знищенні інших цивілізацій з високо розвинутою культурою, яка ґрунтується на зверхності стосовно інших. Тобто «русскій мір» – це ідеологія руйнації цивілізацій вищих за російську і нав’язування свого варварства, де немає місця людському, що відображається в нищівній війні всіх, хто проти тоталітаризму росії.

Встановлено, що ця російська імперська ідеологія формувалася протягом століть і має своїм підґрунтям такі риси ментальності, як: зверхність, домінування, психологічний нахил до вседозволеності й грабіжництва, раболіпне підкорення перед владою у різноманітних формах, аномальна терплячість, релігійний фанатизм тощо. З’ясовано, що Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики запропонував ввести термін «рашизм» для загального визначення ідеології, вибудуваної в росії, що відображається в військових діях російської армії в Україні та ставленні російського суспільства до цієї війни. Звернення Комітету адресовано до українських науковців, журналістів, політологів, усього громадянського суспільства щодо популяризації та визнання терміну «рашизм» на національному та міжнародному рівнях з подальшим визначенням і внесенням цього терміну до офіційних термінологічних словників української мови.

Визначено, що рашизм – це різновид політичного режиму, а також радикальна авторитарна антилюдяна ідеологія, характерними ознаками якої є сильний культ особи, мілітаризм, тоталітаризм, призначений для об’єднання земель через проведення гібридних війн або повної руйнації. Це – уособлення расистської, ксенофобської, шовіністичної, популістської ідеології, що, попри свій очевидний антидемократизм, підтримується більшістю російського населення і реалізується в агресивній та злочинній зовнішньо політичній діяльності росії. В понятті «рашизм» є багато чого спільного з тоталітаризмом як політичним режимом, спрямованим на досягнення цілковитого контролю держави над усіма сферами суспільного та приватного життя. Саме це й є основним концептом, який лежить в основі рашизму як феномену.

Ключові слова: ідеологія, рашизм, війна, «русскій мір».

References

  • Tsyurupa, M. (2018). “Hybrid war – hybrid peace” as existential threats to the states of the post colonial space of Europe. Ukrainian Studies Almanac, is. 24, pp. 49-54.
  • Tsyurupa, M. (2020). Basics of modern political and legal knowledge. Kyiv : Vandex.
  • Tsyurupa, M. (2022). Political and mental foundations of Russian imperialism. Ukrainian Studies Almanac, is. 30, pp. 22-29.
  • URL : https://cdvr.org.ua/29913/2022/05/21/. [in Ukr.].
  • URL : https://www.blitz.if.ua/news/oleksanr-sich-poyasniv-chim-rashizm-vidriznyaetsya-vid natsizmu-i-ne-fashizmu. [in Ukr.].
  • URL : https://www.facebook.com/golos.ua/photos/a.1456196484603946/1616341441922782/ ?paipv=0&eav=AfZYiQxuSo. [in Ukr.].
  • URL : https://www.pravda.com.ua/news/2022/04/23/7341654/. [in Ukr.]. URL : https://www.rada.gov.ua/news/razom/222804.html. [in Ukr.].
  • Wikipedia. “Russian world”. URL : https://ru.wikipedia.org/wiki/русский_мир.