МІЖНАРОДНІ НОРМИ ТА ЇХНЯ РОЛЬ ЩОДО ФОРМУВАННЯ ҐЕНДЕРНОГО ВЕКТОРА УКРАЇНИ В ПІСЛЯВОЄННИЙ ПЕРІОД: АНАЛІЗ СОЦІАЛЬНИХ, ЕКОНОМІЧНИХ І ПОЛІТИЧНИХ АСПЕКТІВ

Кристина РЕЗВОРОВИЧ

РЕЗВОРОВИЧ К. (2023), МІЖНАРОДНІ НОРМИ ТА ЇХНЯ РОЛЬ ЩОДО ФОРМУВАННЯ ҐЕНДЕРНОГО ВЕКТОРА УКРАЇНИ В ПІСЛЯВОЄННИЙ ПЕРІОД: АНАЛІЗ СОЦІАЛЬНИХ, ЕКОНОМІЧНИХ І ПОЛІТИЧНИХ АСПЕКТІВ.
PHILOSOPHY, ECONOMICS AND LAW REVIEW. Volume 3, no. 2, 137-146

DOI: 10.31733/2786-491X-2023-2-137-146

 

Анотація. В цій роботі розглядається роль міжнародних норм у формуванні ґендерного вектора України в післявоєнний період з акцентом на аналізі соціальних, економічних і політичних аспектів. Дослідження підкреслює значення міжнародних норм для впливу на політику й практику ґендерної рівності в Україні й розглядає питання, як ці норми відбиваються на різних аспектах життя українського суспільства.

Аналіз починається з огляду повоєнного періоду в Україні, з висвітлення викликів і можливостей, з якими стикається країна у сфері ґендерної рівності. Потім ми заглиблюємось у роль міжнародних норм у формуванні ґендерного порядку денного в Україні, зокрема тих, що встановлені міжнародними угодами й конвенціями. В статті проаналізовано, як міжнародні норми вплинули на законодавчу й політичну базу, інституційні механізми й публічний дискурс про ґендерну рівність в Україні.

Крім того, дослідження вивчає соціальні аспекти ґендерного вектора в Україні, в тому числі й зміни ставлення суспільства й культурних норм, в яких зафіксовано ґендерні ролі й очікування. Відстежується вплив міжнародних норм на розширення прав і можливостей жінок, просування ґендерного мейнстримінгу й боротьбу з ґендерним насильством в українському суспільстві.

Проаналізовано також економічний вимір ґендерного вектора з акцентом на впливі міжнародних норм на участь жінок на ринку праці, на доступ до економічних можливостей і ґендерний розрив в оплаті праці. Досліджується їхня роль у просуванні ґендерно-орієнтованого бюджетування, підприємництва й розширення прав і можливостей жінок завдяки економічним ініціативам.

Насамкінець розглядається політичний аспект ґендерного вектору – вплив міжнародних норм на політичне представництво жінок, їхню участь у процесах прийняття рішень і створення ґендерно-чутливих управлінських структур. У розвідці оцінюється ступінь впливу міжнародних норм на політичні реформи й інтеграцію ґендерної перспективи в політичні інститути і практики.

Загалом цей аналіз демонструє значну роль міжнародних норм у формуванні ґендерного вектору України в післявоєнний період. Він підкреслює важливість погодження національної політики й практик з міжнародними стандартами для досягнення ґендерної рівності. Результати цього дослідження сприяють кращому розумінню складного взаємозв’язку між ґендерною динамікою й міжнародними нормами в повоєнних суспільствах, пропонуючи інформацію для політиків, дослідників й активістів, які працюють над просуванням ґендерної рівності в Україні й за її межами.

Ключові слова: міжнародні норми, ґендерний вектор, Україна, післявоєнний період, соціальні аспекти, економічні аспекти, політичні аспекти, ґендерна рівність.

References

  • Anisimova, H., Berlin, M., Bosnich, M., Kampa, P., Markuts, Y., Myk, M., Ochkovska, M. & Shapoval, N. (2023). Reconstruction of Ukraine: the gender dimension of the reconstruction process. URL : https://cepr.org/voxeu/columns/rebuilding-ukraine gender-dimension-reconstruction-process
  • Amnesty International. (2023). Women in Ukraine face grave risks as russia’s full-scale invasion enters its second year. URL : https://www.amnesty.org/en/latest/news/2023/03/ ukraine women-face-grave-risks-as-russias-full-scale-invasion-enters-its-second-year/
  • European Disability Forum. (2022). The Istanbul Convention. URL : https://www.edf feph.org/the-istanbul-convention/.
  • The Global Partnership for the Prevention of Armed Conflict (n.d.). Gender. URL : https://www.gppac.net/gender?gclid=Cj0KCQjw4s-kBhDqARIsANipH0_Js77FtHgLP HrVztkiCQjjC__EJx_LKRBjzucnxHEZ0tiYEw4dIcaAnTkEALw_wcB.
  • Kachynska, M. (2018). Gender equality in Ukraine: national and international perspectives. URL : https://forumprava.pp.ua/files/040-047-2018-3—-Kachynska–7-.pdf.
  • Meyer, C. (2023). Rebuilding Ukraine: The gender dimension of the reconstruction process. Free Network. URL : https://freepolicybriefs.org/2023/03/08/rebuilding-ukraine-gender dimension/.
  • NGO working group on women, peace and security. (2022). Gender Analysis of the situation in Ukraine. URL : https://www.un.org/sexualviolenceinconflict/wp-content/uploads/ 2022/04/report/gender-analysis-of-the-situation-in-ukraine/Gender-Analysis-of-the Situation-in-Ukraine-April-2022.pdf.
  • Office of the special adviser on Gender (n.d). Landmark resolution on women, peace and security (security council resolution 1325). URL : https://www.un.org/womenwatch/osagi/wps.
  • Rezvorovych, K. (2021). Regulatory and legal acts of Ukraine as a means of ensuring the effective functioning of the mechanism for the realization of gender equality in Ukraine. Scientific Bulletin of Dnipro State University of Internal Affairs, no. 2, pp. 125-130. URL : https://visnik.dduvs.in.ua/wp-content/uploads/2021/09/21_2_ua/НВ_2-2021_ 23.10.21-125-130.pdf.
  • UN Women – Europe and Central Asia. (n.d.). Ukraine. URL : https://eca.unwomen.org/ en/where-we-are/ukraine.
  • United Nation Human Rights (n.d.). Women’s human rights and gender-related concerns in situations of conflict and instability. URL : https://www.ohchr.org/en/women/womens human-rights-and-gender-related-concerns-situations-conflict-and-instability.