УКРАЇНСЬКІ ЕМІГРАЦІЙНІ СТУДІЇ ПРО МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО

Артем КОКОШ

КОКОШ А. (2023), УКРАЇНСЬКІ ЕМІГРАЦІЙНІ СТУДІЇ ПРО МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО. PHILOSOPHY, ECONOMICS AND LAW REVIEW. Volume 3, no. 1, 24-30

DOI: 10.31733/2786-491X-2023-1-24-30

 

Анотація. Стаття представляє основну історіографію про Михайла Грушевського у першій половині ХХ століття з оглядом ідей українських науковців про внесок історика. Написана за хронологічним принципом, праця є спробою охарактеризувати ідеї сучасників за проблемним підходом і вивчити історичні праці дослідника, його політичну діяльність і внесок у формування ВУАН. Для написання праці було використано дослідження українських істориків з середовища еміграції в Чехословачинні і Баварії. Сьогодні відомо всього кілька праць 1920-1960-х років з середовища української еміграції про спадщину Грушевського. Присвячені науковій і політичній праці М. Грушевського, вони проливають світло на археографічну діяльність історика, його погляди щодо давньої історії України, організаційну роботу в НТШ та його політичні ідеї.

Згадані дослідження належать авторству Дмитра Дорошенка, Бориса Крупницького, Вадима Щербаківського, Наталії Полонської-Василенко, Олександра Домбровського та Олександра Оглоблина. Наукові статті та монографії українських науковців друкувалися як у періодичних виданнях, так і в іноземній періодиці. Вивчення життя і творчості історика в середовищі емігрантів розвинулося у повоєнний час. Тоді про М. Грушевського почали писати у газетах, наукових виданнях та окремі розділи в монографіях. Новизна статті полягає у спробі обєктивного вивчення внеску Грушевського до наукового життя українців, що представленні в оцінці українських науковців в еміграції.

Ключові слова: Михайло Грушевський, історичні праці, погляди, Прага, Мюнхен.

References

  1. Dombrovsky, O. (1959). Berecherung der Forschungen über die Frühgeschichte der Ukraine durch Mychajlo Serhijovyć Hruśevs’kyj. In: Scientific Notes. Munich, part 3.
  2. Doroshenko, D. (1923). Overview of Ukrainian historiography. Prague.
  3. Doroshenko, D. (1998). From my meetings with Mykhailo Hrushevsky. Ukrainian historian, no. 1-4. New York-Toronto-Kyiv-Lviv-Munich.
  4. Doroshenko, D. (2002). History of Ukraine: in II vols., vol. I. Kyiv.
  5. Krupnyćkyj, B. (1935). Die Archäographische Tätigkeit M. Hruševśkyjs. In: Jahrbücher für Kultur und Geschichte der Slaven. XI, 3-4. Breslaw.
  6. Ogloblin, O. (1948). Mykhailo Hrushevsky (On the occasion of the 50th anniversary of the History of Ukraine-russians). In: Ukrainian Tribune. Munich, part 21.
  7. Polonska-Vasylenko, N. (1955). Ukrainian Academy of Sciences (history outline): in 2 parts, part I. Munich.
  8. Polonska-Vasylenko, N. (1958). Ukrainian Academy of Sciences (history outline): in 2 parts, part II. Munich.
  9. Polonska-Vasylenko, N. (1964). Two concepts of the history of Ukraine and russia. Munich.
  10. Shcherbakivsky, V. (1940). Hrushevsky’s concept of origin of Ukrainian people in the light of paleontology. In: Works of Ukrainian Historical and Philological Society in Prague, vol. 3.