СТВОРЕННЯ СУЧАСНОЇ, ОРІЄНТОВАНОЇ НА ГРОМАДУ ПОЛІЦІЇ: ДЕЯКИЙ ГОЛЛАНДСЬКИЙ ДОСВІД

Гус МЕЕРШУК

МЕЕРШУК Г. (2023), СТВОРЕННЯ СУЧАСНОЇ, ОРІЄНТОВАНОЇ НА ГРОМАДУ ПОЛІЦІЇ: ДЕЯКИЙ ГОЛЛАНДСЬКИЙ ДОСВІД. PHILOSOPHY, ECONOMICS AND LAW REVIEW. Volume 3, no. 1, 210-217

DOI: 10.31733/2786-491X-2023-1-210-217

 

Анотація. Нідерланди багато в чому відрізняються від України (історично, географічно, економічно). Отже, досвід нідерландської поліції теж різний. Проте цей досвід може бути корисним українським колегам.

Після закінчення націонал-соціалістичної окупації (1940-1945) голландське населення та поліція хотіли якнайшвидше забути той час, відновити свою економіку, але це виявилося нерозумно: десятиліттями табу на минуле заважало хороші стосунки між поліцією та громадянами. Зрештою ці стосунки відновили не політики, а нове покоління начальників поліції, які навчалися в поліції за кордоном, зокрема в англосаксонської поліції. Важливим інструментом для покращення стосунків виявилося навчання поліцейських соціальних навичок: громадяни вимагають від поліції не лише дотримання законів. Здатність бути посередником у конфліктах і допомогти знайти психосоціальну підтримку надзвичайно зміцнює поліцейську діяльність. Особливою проблемою виявилася робота з неналежною поведінкою поліцейських.

На поліцейських на передовій покладається особлива відповідальність у протидії неправомірній поведінці, але поліцейські, які поводяться неналежним чином, також повинні мати можливість розраховувати на коректне поводження. Організована злочинність становить особливу загрозу суспільству та, зокрема, ефективній поліцейській діяльності. У боротьбі з організованою злочинністю поліція зрозуміла, що адміністрація є незамінним союзником, але також важливо зберігати зосередженість і що населення має бути стійким до спокуси такого роду злочинів.

У сучасній поліції особлива відповідальність лежить на керівниках поліції: вони повинні шукати баланс між вертикальними стосунками з компетентними органами та горизонтальними стосунками з громадянами.

Ключові слова: взаємовідносини поліції з громадянами, доброчесність поліції, боротьба з організованою злочинністю, історія поліції.

References

  1. Aartsma, K. & Huizing, B. (1986). De zwarte politie. Weesp. [in Dutch].
  2. Adang, O. & Bierman, S. [et al.], (2011). Managing collective violence around public events: an international comparison. Amsterdam.
  3. Ibidem, p. 389-492.
  4. Meershoek, G. (1999). Dienaren van het gezag. Amsterdam. [in Dutch].
  5. Meershoek, G. (2007). De Gemeentepolitie in een veranderende samenleving. Amsterdam, pp. 227-321. [in Dutch].
  6. Meershoek, G., Slagmolen, N. & Smit, A. (2020). Zorg voor politiële integriteit. Den Haag. [in Dutch].
  7. Projectgroep Organisatiestructuren (1977). Politie in Verandering. Den Haag. [in Dutch].
  8. Punch, M. (2009). Police corruption. Deviance, accountability and reform in policing. Devon.
  9. Reenen, P. van (2016). Politiechefs. Den Haag. [in Dutch].
  10. Two police officers initiated the discussion with a series of articles in a national police magazine that were later collected in a book: K. Aartsma, B. Huizing (1986). De zwarte politie. Weesp.
  11. Schaap, D. (2018). The police, the public and the pursuit of trust. Den Haag.
  12. Wever, J. (2020). Geschiedenis van de Nederlandse drugsbestrijding (1961-2011). Den Haag. [in Dutch].